You are here: Home > Legendy > Karciany Kamień z Zawiszyna i siedem gwiazd

Karciany Kamień z Zawiszyna i siedem gwiazd

Żawiszyn to bogaty przed wiekami majątek z Mo drzewiny, który jednak już dawno temu opustoszał.

Z Zawiszyna do majątku w Nowym Krasnym Lesie prowadzi­ła niegdyś droga, przecinająca graniczny strumień, zwany dziś Babicą. Jako mostek służył leżący w wodzie głaz o dziwnie re­gularnych kształtach, jakby ociosany w warsztacie kamieniar­skim. Gdy spoglądało się nań z góry, przypominał kartę do gry. Opowiadano o nim następującą legendę…

Kamień ten stał przed laty na pastwisku, niczym się też nie wyróżniał. Ot, siadywali na nim pastuszkowie i rżnęli w karty. Zwłaszcza w niedziele, w czasie mszy. Podobało się to diabłu, który pewnego razu dołączył do ich grona. Przebrany za cudzoziemca, ze swadą rozprawiał o urokach dalekiego świata. Chłopcy, którzy na co dzień oglądali wyłącznie końskie łby i zady, z otwartymi buziami słuchali opowieści o karetach, pa­łacach, balach, latających balonach i poruszających się lalkach.

Mimo to nie tracili z oczu kart i stopniowo ogrywali gadułę: jego kiesa stawała się ¿oraz mniej zasobna. Wreszcie, gdy kolejny raz sięgnął do jej wnętrza, nie znalazł ani jednej monety…

W jednej chwili przybysz zmienił powierzchowność. Klnąc siarczyście, uderzył trzy­maną kartą w kamień. Tenże od diablej siły zdeformował się i przybrał regularny kształt. Uciekający pastuszkowie dostrzegli jeszcze, jak diabeł z łatwością podniósł daz i cisnął nim do strumienia.

Zgubione przez chłopców złote monety, w liczbie siedmiu, zmieniły się podobno w priazdy. Każda z nich świeciła nad wybranym przez siebie majątkiem. Były to: Nowy Krasny Las i Stary Krasny Las (Neu und Alt Schonwalde), Dębołęka (Eichfelde), Zajazd (Drewshof), Podgórze (Stolzenhof), Bielany Wielkie (Gross Bieland) oraz Gross Wesseln (brak polskiej nazwy, obecnie stoi tam przedszkole przy ul. Często­chowskiej).


Comments are closed.