You are here: Home > Legendy > Bitwa nad Kumielą

Bitwa nad Kumielą

Działo się to w roku 1273, podczas jednego z antykrzyżackich powstań Prusów. W okolicach wsi Łęcze stał gród warowny, dobrze ukryty w dziewiczej puszczy. Mieszkał w nim przy­wódca ruchu powstańczego na terenie Pogezanii, stary Prus imieniem Auttume, słynący z odwagi i przebiegłości. Miał on być synem Kadyny, dziedziczki zamku położonego nad brze­giem Zalewu Wiślanego i noszącego imię swej pani.

Auttume od lat nękał elbląski zamek i mieszkańców przyległego doń miasta. Pruso­wie czuli się w swej warowni bezkarnie, załoga zamku była wtedy jeszcze zbyt słaba, by zorganizować wojenną wyprawę w głąb nieznanej ziemi silniejszych liczebnie pogan.

Pewnego letniego ranka pogezańscy Prusowie ruszyli gromadnie na Elbląg. Auttume przebiegły ukrył swych wojów w lesie, zwanym dzis Bażantarnią,

Niewielki oddział konnych wysłał pod miejskie mury z zadaniem sprowokowania dblążan do pościgu. Komtur dał się wywieść w pole i nierozważnie wysłał wszystkich swoich rycerzy śladem pruskiego zagonu, a ten zawiódł ich w kleszcze pruskiej

Pułapka okazała się na tyle nieszczelna, że elblążanom udało się ujść do młyna nad Kumielą. Stał on dokładnie w tym miejscu, gdzie dziś znajduje : nieczynna hamernia. Młyn, jako że odległy od siedzib ludzkich, był budowlą  zabezpieczoną przed nieproszonymi gośćmi. Dostępu broniły spiętrzone wody, gęsty las i częstokół z dębowych bali.

Comments are closed.